dysk ssd 256gb

Ile pamięci RAM potrzebuje laptop w 2024 roku?

W dzisiejszym świecie informatyki, gdzie aplikacje stają się coraz bardziej wymagające, a wielozadaniowość staje się standardem, coraz częściej słyszymy - jaką ilość RAMu powinno mieć przeciętne urządzenie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista - wybór w dużej mierze zależy od budżetu oraz sposobu, w jaki użytkownik będzie korzystać z komputera.

Ile pamięci RAM potrzebuje przeciętny laptop?

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że nawet przeciętne użytkowanie komputera może wymagać solidnej ilości pamięci operacyjnej. Według nas, w 2024 roku, rekomendowana ilość RAMu dla przeciętnego użytkownika laptopa to przynajmniej 16 GB. Dla bardziej wymagających użytkowników, zwłaszcza tych, którzy grają, lub pracujących z zadaniami związanych z grafiką, programowaniem czy obróbką wideo, sugerowana ilość to 32 GB lub nawet więcej.

Dlaczego więc tak dużo pamięci RAM jest potrzebne? Przede wszystkim, rosnąca wielozadaniowość wymaga większej ilości zasobów. Od przeglądania internetu przez obsługę aplikacji biurowych po strumieniowanie wideo, dzisiejsze zadania wymagają sporej ilości pamięci, aby działać płynnie.

zużycie pamięci RAM Dla przykładu: zrzut ekranu z przeciętnego komputera z systemem Windows 11 i uruchomionymi kilkoma programami w tle (przeglądarka, MS Office, Spotify etc.), który zużywa spokojnie ponad 12GB pamięci RAM

Warto również zauważyć, że rosnąca złożoność aplikacji i gier komputerowych sprawia, że potrzebują one coraz większej ilości pamięci RAM. Gry o wysokiej rozdzielczości, programy do edycji grafiki czy obróbki wideo - wszystkie te aplikacje potrzebują dużych zasobów, aby działać z pełną wydajnością.

Dodatkowo, większa ilość pamięci RAM przekłada się na lepszą wydajność systemu operacyjnego. Więcej danych można przechować w pamięci podręcznej, co przyspiesza dostęp do nich i ogólnie poprawia działanie komputera.

Wreszcie, większa ilość pamięci RAM zapewnia również przyszłościową odporność na rosnące wymagania oprogramowania. Wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu operacyjnego i aplikacji, większa ilość RAMu pozwala na płynne dostosowanie się do nowych wymagań.

Podsumowując, w 2024 roku minimalna ilość pamięci RAM dla przeciętnego laptopa powinna wynosić przynajmniej 16 GB. Dla osób bardziej wymagających, takich jak gracze czy profesjonaliści, zaleca się rozważenie modeli z jeszcze większą ilością RAMu. Więcej pamięci RAM oznacza nie tylko płynniejsze działanie systemu, ale także większą wydajność aplikacji i przyszłościową gotowość na rosnące wymagania technologiczne.

Jeżeli jesteś z Wołomina bądź okolic i nie chcesz wymieniać kości RAM samodzielnie zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą w ramach serwisu komputerowego (kliknij tutaj). Możemy również udzielić porady - zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami.