dysk ssd 256gb

Dysk SSD 256 GB - czy wystarczy?

Ludzie podczas wybierania swojego nowego laptopa bądź składania wymarzonego komputera stacjonarnego często pytają nas o to, jaki dysk powinien się w nim znaleźć. Bez wątpienia odpowiadamy, że w 2024 roku przynajmniej jeden dysk półprzewodnikowy (SSD) to podstawa. Prawdziwy problem pojawia się gdy pada pytanie o to, jakiej powinien on być pojemności.

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest prosta - wybór odpowiedniego dysku zależy od budżetu oraz tego, w jaki sposób użytkownik będzie korzystać z komputera. Inny dysk potrzebuje osoba spędzająca czas przy komputerze na graniu w gry, a inny osoba zajmująca się montażem wideo.

Znaczenie nowego dysku SSD w komputerze stacjonarnym, a w laptopie

Jeżeli podczas kupna PC podejmiemy złą decyzję - nie stanie się nic wielkiego. Większość sprzedawanych płyt głównych posiada kilka złącz SATA oraz co najmniej jedno złącze NVMe - złącza, do których możemy podpiąć nasze dyski HDD/SDD lub inne nośniki. W przypadku braku miejsca, zakup i podłączenie nowego dysku nie powinno stanowić żadnego problemu. Możemy w łatwy i szybki sposób zwiększyć swoją przestrzeń na dane.

W przypadku laptopów należy zastanowić się dwa razy - zdecydowana większość laptopów ma miejsce jedynie na jeden, góra dwa dyski wewnętrzne, które mają swoją określoną pojemność. Jeżeli po miesiącu stwierdzimy, że brakuje nam miejsca i potrzebujemy nowego dysku, będziemy zmuszeni do pracy na dysku zewnętrznym bądź wymiany już posiadanego. Jeśli przykładowo wymienimy dysk o pojemności 0,5 TB na 1 TB, zyskamy jedynie pół terabajta! Co zrobić z wyjętym dyskiem? Zachować, zapakować w etui i podłączać poprzez kabel USB? Czy może odsprzedać za połowę ceny? Strata pieniędzy!

Na co powinien zwrócić uwagę przeciętny użytkownik wybierając rozmiar dysku do nowego komputera?

Na wstępie - odradzam zakup dysków o pojemności 128 GB i mniejszych. To ilość która zostanie szybko zapełniona nawet przez weekendowych użytkowników YouTube’a. Wystarczy zainstalować system operacyjny i parę podstawowych programów użytkowych (przeglądarka, pakiet biurowy, edytor zdjęć) + aktualizacje, by zapełnić połowę miejsca.
A może nawet trochę więcej niż połowę.
Posiadając napęd o tak niskiej pojemności możemy nie być w stanie zainstalować nawet jednej dużej gry.

gry komputerowe Destiny 2 z 2017r. potrzebuje 68GB wolnego miejsca, Grand Theft Auto V z 2013r. - 72GB, a Red Dead Redemption 2 z 2019 roku - aż 150GB wolnego miejsca (sic!).

Ponadto, dyski o tak małej pojemności są również często zauważalnie wolniejsze od swoich większych braci.

256GB jest dobrym rozwiązaniem dla mało wymagających użytkowników oraz osób, które korzystają również z innego, większego dysku (np. terabajtowego HDD). To ilość, która spokojnie obsłuży system i kilka podstawowych programów, zostawiając przy tym sporo miejsca na aktualizacje i dane - zdjęcia, dokumenty etc. Pozwoli również zainstalować nawet największą grę bądź kilka, kilkanaście mniejszych. 256GB to przystępna cenowo propozycja dla osób, które nie instalują wielu gier i innych programów. Idealna dla osób korzystających z komputera na zasadzie: “poprzeglądam Facebooka, odpiszę na maile, skończę swoją pracę w wordzie na jutrzejsze zajęcia a potem popykam chwilę w jakąś gierkę online i pójdę spać”. Ilość ta może jednak okazać się za mała jeżeli przechowywujemy dużo danych.

256 GB vs 512 GB

Jeżeli jednak jesteś nieprzekonany do 256GB, podwojenie tej wielkości jest stosunkowo niedrogim wydatkiem - większość dysków o pojemności 512GB kosztuje około 50-100 złotych więcej. 512GB to ilość która powinna zadowolić każdego przeciętnego użytkownika. Na takim dysku możemy zainstalować wiele programów jednocześnie, a także przechowywać wiele tysięcy zdjęć w ramach rodzinnego albumu. Dysk o rozmiarze 512GB jest również dyskiem, w jaki zalecamy zdecydowanej większości osób zaopatrzyć się w nowym laptopie w 2024 roku.

Jeżeli jesteś z Wołomina bądź okolic i nie chcesz wymieniać dysku własnoręcznie zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą w ramach serwisu komputerowego (kliknij tutaj). Możemy również udzielić porady - zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami.